pair-777044_960_720-www-adwokat-torun-info

Dlaczego rozpadło się małżeństwo? Część druga

Kancelaria

Dlaczego rozpadło się małżeństwo?

Część druga

Oparcie na pomocy.

Czym jest pomoc w związku? Niektórzy upatrują ją w podziale obowiązków i to jest błąd! Podział obowiązków jest jak najbardziej właściwy, ale czy gdy druga strona ma cięższy okres w życiu, w pracy, nie należałoby pomyśleć – dziś jej/jego kolej na sprzątnięcie łazienki, lepiej niech się zajmie czymś co ją/jego rozproszy (np. przy depresji), a ja to szybko zrobię (tylko nie róbcie tego w ten sposób –  kochanie zrobiłem za ciebie to! I co laurów oczekujesz? Nagroda sama przyjdzie później, jak odpadnie przyczyna pogorszonej dyspozycji). Pamiętaj, nawet początkowe „niby” pominięcie, że coś się zrobiło za drugą stronę jest zakodowane w jej psychice.

Jeśli kobieta ma ciężkie miesiączki to nie uciekaj z domu bo jest nie do wytrzymania, to prowadzi ją do frustracji, bo mimo bólu została ze wszystkim sama. W te dni, a zazwyczaj to pierwsze dni okresu (generalizacja, pamiętajcie panie ginekologiem też nie jestem), jeżeli jest taka możliwość, to pozwólcie jej zostać w łóżku, a sami zajmijcie się domem i dziećmi, skoczcie szybko do apteki po lek przeciwbólowy, podajcie gorący termofor. Pamiętaj człowieku nawet, jak na obiad zrobisz rosół z kostki, bo na żurek z papierka brak talentu, ona to doceni  (a może zdolności kulinarne poprawisz przy okazji, w końcu najlepszymi kucharzami są faceci).

Co do facetów, to wiem, że dla nas złamany palec = amputacja, gorączka 38 stopni = śmiertelna choroba, a przy skierowaniu na kolonoskopię piszemy testament i wybieramy trumnę, ale mamy też potrzebę waszej pomocy drogie panie. Pomocy poprzez połechtanie naszego ego – np. kochanie, ale ty zawzięty jesteś widać efekty diety już po trzech dniach lub co ja bym bez ciebie zrobiła, musiałabym z tymi zakupami biegać trzy razy. To naprawdę lepsze niż – np. zająłbyś się czymś, bo ci bebzun rośnie lub jesteś facetem, to zanieś to na górę, bo to ja gotuję.

pair-777044_960_720-www-adwokat-torun-info

Obie strony potrzebują wsparcia w troskach, ale nie miny wskazującej „jak mi ciebie żal”, tylko wysłuchania i rozmowy. Szukanie wspólnie rozwiązania jest najlepszym, co może w takiej sytuacji być – np. jedno straciło pracę, to właśnie drugie z was powinno przejąć inicjatywę, jak choćby zaproponować to pomóż mi w posegregowaniu dokumentów i ich archiwizacji, bo sam od dawna się do tego zbieram nie mam czasu. Można zaproponować system oszczędności, jak rezygnacja z płatnej siłowni w okresie letnim i korzystanie z siłowni parkowych, jazda rowerem do pracy w okresie letnim by zaoszczędzić na paliwie. Pamiętajcie to tylko przykłady, ale zawsze musicie te decyzje podejmować  razem, bo osoba w nastroju depresyjnym nie wykaże inicjatywy, to ta druga strona musi przejąć kontrolę i inicjować zachowania motywujące.

 

C.D.N.